ADV TOP
ADV LEFT

Kam jdeš, neutíkej, pojď sem, lehni si, neber to ségře, kdo si dá mlíčko, poď sem, kdo to mámě všechno spapá, kde je to mlíčko schovaný, mám toho dost, hajej pěkně.

Tak přesně takhle to vypadá, když chcete kojit dvojčata, kterým je skoro třináct měsíců. I přeto stále kojíme úspěšně. To mi vnuklo myšlenku, že bych snad mohla o kojení dvojčat vědět a takříkajíc to hodit do placu.

Na začátek bych chtěla poznamenat dvě velmi důležité věci.

1. Kojení je sice nejlepší způsob výživy dětí, ale ať už se rozhodnete jakkoliv (kojit x nekojit), je to vaše rozhodnutí a stůjte si za ním. Pokud nechcete kojit, rozhodla jste se tak a nikdo, ani tchýně, která má sousedku jejíž sestra zná paní, která kojila dvojčata do pěti let, ani kamarádka která nekojila vůbec, nikdo, nemá právo vám do vašeho rozhodnutí zasahovat a snažit se je měnit.

2. Kojit dvojčata plně prostě nemůže každý. I když vaše pohnutky budou ty nejušlechtilejší, pamatujte, že tělo musí vyrobit dvakrát tolik mléka a to každé prostě fyziologicky nemůže. Když vidíte, že mléko vašim dětem nestačí, bojujte, ale s rozumem. Jakmile uvidíte, že mají hlad, nesnažte se ze sebe dělat supermatku dvojdojnici a směle přikrmte. Vašemu dítěti to neublíží a vy budete také klidnější.

Nicméně kojit dvojčata jde. Pokud se rozhodnete kojit po jednom, žádné zvláštní rady nepotřebujete. Jen vás musím upozornit, že první půlrok nebudete dělat nic jiného. Jen kojit kojit kojit kojit kojit......

Já je od porodnice kojím najednou. Vřele doporučuji. A teď to příjde, jak to udělat???

Připravíme si: jeden kojící polštář, dvě děti, plínu(na otření blitíček), dudlík (dle potřeby), zásoby jídla a pití (nikdy jsem nechápala proč? No protože u kojení je šílený hlad a žízeň-někdy se mi úplně lepil jazyk na patro).

Kojit budeme na posteli nebo gauči, ale dostatečně prostorném, aby se tam vešel člověk s kojícím polštářem a dvě děti. Sedněte si doprostřed gauče s nohama na zemi (kvůli stabilitě), navlékněte na sebe kojící polštář. Děti vám musí někdo podat, nebo si je připravte každé na jednu stranu. Pak je vyzvedněte na polštář a podle již běžných pouček přiložte. Chce to trochu cviku, ale jde to. A navíc ty vyrýsované bicepsy opravdu stojí za to.

O polohách při kojení dvojčat se píše všude. Existují vcelku tři, fotbalová, do kříže a kombinace. Nám se osvědčila fotbalová, dvojčata leží hlavou k sobě, nohy podél mého těla dozadu. Jednou za čas jsem je nakrmila po jedné v madoně, ale to spíš v autě, když jsme někam jeli.

Další otázkou je, zda střídat prsa. Odborníci se v názoru liší. Tak poslyšte, co jsem vydedukovala já, prostým selským rozumem. Pokud je mezi dvojčaty velký váhový rozdíl, doporučuje se prsa neměnit. To prso, kde saje menší miminko umí vytvořit daleko tučnější a výživnější mléko (nechápu jak to dokáže, ale prý je to vědecky potvrzené). Pokud jedno z dvojčat hůř saje, nedoporučuje se měnit je každé kojení. To, co lépe saje by mělo pořád málo. Je lepší nechat je třeba tři kojení a pak prohodit, nebo třeba po dni, aby se stimulovala tvorba mléka v obou prsou rovnoměrně. Pokud dvojčata sají asi tak stejně, je to podle mě jedno. Já je přikládám, jak mi příjdou pod ruku.

Zvláštní kapitolou je odříhnutí. Malá miminka je dobré dávat říhnout. Já to řešila tak, že jsem je zvedla i s polštářem a nebo dala odříhnout po jedné. Když máte někoho po ruce, hned mu jedno dítko vražte.

A několik rad na konec:

 • Pozor na růstové spurty, jsou je 3 týdnech,6 týdnech, 3 měsících a 6 měsících. Většinou si to děti vyřeší samy-chtějí častěji přikládat a víc sajou (zejména v noci). Takže se neděste a dva dny vydržte (většinou to na úpravu tvorby mléka stačí). Nebojte se to vydržet, nepříkrmujte. Pokud by se tvorba mléka neupravila asi za týden, konzultujte to s pediatrem nebo jiným odborníkem na kojení.
 • Kojení dvojčat ze začátku bolí (a pěkně). Protože bradavky nejsou na takový nápor zvyklé. Zlepšilo se to asi za tři dny.
 • Většina dvojčat se rodí císařem a mléko se vytváří trochu později. Neházejte flintu do obilí a přikládejte. Já měla mlíko, aby jim stačilo, až pátý den po císaři.
 • Nebojte se vyhledat pomoc, jak v porodnici, tak i doma (laktační liga a jiné podobné instituce).A nebojte se o pomoc požádat.

Na konec napíšu jen několik řádků o sobě. Když jsem byla těhotná a vyjevila se nějakým příbuzným (konkrétně tchýni), že chci kojící polštář, všichni mě přesvědčovali (konkrétně tchýně), že kojit dvojčata je nesmysl a ztráta času a že s kojením mi nikdo nepomůže atd. Samé blbosti. Opak je pravdou. O užitečnosti kojení nebudu polemizovat. Je to velká úspora času. Nemusí se vyvářet lahve, dudlíky, v noci vařit jídlo. Jídlo máte vždy s sebou a obsahuje to, co vaše dítě potřebuje atd.

Takže i přes podporu rodiny ;-) Jsem kojila do šesti měsíců plně, a pak jsme standardně najeli na příkrmy. Teď kojíme třikrát denně a čekám, jestli se neodstaví samy. Jinak mají lhůtu do Vánoc. Takže to jde.

Na závěr: Milé matky čekatelky na dvojčata, užívejte, dokud máte tu zvěř v břiše a těšte se, stejně jako jsem se těšila já a věřte, že nic není tak hrozné, jak se na první pohled může zdát.

Mnoho zdaru při kojení dvojčat.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy